گفتگو با خانم نازی ابراهیمی - رتبه 21 دکتری مدیریت بازرگانی

چه عاملی باعث شد که تصمیم به خواندن دکتری بگیری؟

بین ارشد و دکترای من 8 سال وقفه افتاد بود. دو دل بودم بین ایران ماندن و یا خارج رفتن و ارشدم نیز در رشته MBA بود و همینطور تغییر رشته ای بودم. همیشه حس می کردم چیزی کم دارم و حس درونی خوبی نداشتم نسبت به خودم و 2 سال پیش کتاب های ماهان را گرفتم ولی جدی نخوندم. (ولی توی این بازه زمانی روی زبانم کار کردم و زبانم را قوی کردم).
از مرداد شروع کردم اوایل خیلی جدی نمی خواندم با روزی یک ساعت شروع کردم تا آذر که شد روزی 2-3 ساعت/ دلیل اینکه دکتری خواندم فقط آمار بود. به خاطر اینکه من همیشه از آمار می ترسیدم و حتی در دانشگاه هم سر کلاس این درس حاضر نشدم و از این درس همیشه ترس داشتم ولی استاد طورانی سبک متفاوتی برای درس آمار داشتن و من تشویق شدم به خواندن آمار. حس خوبی است که بعد از 8 سال شروع به درس خواندن می کنی و می توانی یاد بگیری که این اتفاق به واسطه استاد طورانی اتفاق افتاد.

نقاط قوت و ضعف خودت را در چه درس هایی میدیدی؟

نقطه قوت من در زبان و آمار بود، در درس آمار من شاید یک سوال غلط زدم در کنکور. نقطه ضعفم در درس اسلام بود، در درس تئوری هم خوب بودم. من شروع کردم همزمان چندین درس را با هم خواندن، مثلاً آمار می خواندم درس هایی مثل اسلام و تئوری خیلی وقت نگذاشتم و خیلی دیر شروع کردم. بعد از اینکه در محیط قرار گرفتیم کم کم شروع کردم به به وقت گذاشتن روی این دروس، روزی 7-8 ساعت وقت می گذاشتم. کلاس ها را اکثرا رفتم و از کلاس استاد طورانی راضی بودم. به نظر خودم به نسبت بچه ها من دیر شروع کردم و سیاست های بچه ها رو من اجرا نکردم. مثلاً بچه¬ها کلاس¬های مختلف می¬رفتن و کتاب¬های مختلف می خواندن. پیشنهاد می دهم کلاس های متعدد را دوستانی که می خواهند آزمون دکتری شرکت کنند تجربه کنند. من البته کشش و وقت اینکه برای کلاس های چندگانه بگذارم نداشتم. ولی از این محیط استفاده می کردم و از جنبه های مثبت این محیط استفاده می کردم. درس هایی مثل تئوری مدیریت و اسلام و دروس تخصصی را تمامی افراد مطالعه می کنند. ولی در کنکور دکتری می توان با مطالعه بهتر بر روی دروسی مثل آمار و زبان و استعداد مزیت رقابتی برای داوطلبین ایجاد شود. خیلی راحت می شود نتیجه خوبی گرفت به خاطر نقطه ضعف بچه های مدیریت در دروسی مثل زبان و آمار/ پیشنهادم این است که زبان و استعداد جزء برنامه¬های روزانه باید قرار بگیرد حتماً هر روز باید 10-20 لغت مطالعه شود.

انگیزه ای که باعث تشویق تو به درس خواندن میشد چی بود؟

اطرافیان من را خیلی تشویق می¬کردن همینکه شروع کرده بودم و داشتم برای هدفم تلاش میکردم باعث شد تا اطرافیانم من را خیلی تشویق کنند.البته من از خیلی عوامل مثل تفریحاتم نیز گذشتم، و با پشتکار به مطالعه پرداختم.

چه پیشنهادی برای درس آمار داری؟ نتیجه¬ای که از آمار گرفتی بخاطر چی بود؟

آمار نتیجه کلی کنکور من بود و من رتبم را مدیون آمار هستم. آمار درسی نیست که خودتان بتوانید بخوانید مثل درسهای حفظی. رتبه های خوب، موفقیتشان را مدیون استاد طورانی و درس آمار هستند و چون بچه های مدیریت آمارشان ضعیف است پس این درس باید فهمیده شود که این امر در کلاس استاد طورانی کامل اتفاق می افتد.

آیا در مسیر درس خواندنت برای کنکور ناامید سراغت آمد؟

بله، زیاد ناامید می¬شدم. خسته می¬شدم چون مسیر بسیار پر استرسی است. قبل از اینکه کنکور بدم خیلی پشیمان می شدم. اطرافیان خیلی کمک کردند تا به این حس غلبه کنم.

انتظار کسب این نتیجه را داشتی؟

اصلاً این رتبه را پیش بینی نمی کردم که بتوانم کسب کنم. سر جلسه برای درس استعداد وقت کم آوردم. برای همین تا قبل از اینکه رتبه ها اعلام شود فکرش هم حتی نمی کردم. بزرگترین موفقیتم زبان و آمار بود.

چه توصیه ای برای داوطلبینی که تصمیم به شروع دارند داری؟

زمان شروع برای مطالعه مرداد است، و باید با روزی 2 ساعت شروع کنند و کم کم زمان مطالعشان را بالا ببرند / زبان و استعداد هر روز یا یک روز در میان خوانده شود. کلاس هرچه بیشتر رفته بشه و اساتید مختلف دیده بشه بهتر است.
آمار و زبان خیلی مهم هستند. مزیت رقابتی است.
همینطور از همین حالا به فکر مقاله داخلی باشن به این فکر کنند که برای تز دکتری روی چه موضوعی می خواهند کار کنند از الان و با اساتید و دانشگاه هایی که می خواهند انتخاب کنند آشنایی پیدا کنند.