گفتگو با خانم ملیکا اسفند بد - رتبه 7 دکتری اقتصاد

چه عاملی باعث شد که تصمیم به خواندن دکتری بگیری؟

انگیزه برای دکتری را از ترم اول لیسانس داشتم. از همان اول با این نیت آمدم اقتصاد و دلیل کنکور دادنم این بود که من برای ارشد چون استعداد درخشان بودم کنکور نداده بودم. برای شغل بهتر تصمیم گرفتم به ادامه تحصیل.

از کی شروع کردی برای کنکور دکتری خواندن؟

تابستان، از مرداد شروع کردم. من چون برای ارشد کنکور نداده بودم خیلی آشنا نبودم با این فضا و اساتید، فقط اسم دکتر طورانی را شنیده بودم و کتابشان را میشناختم و برای درس آمار چه برای ارشد و چه دکتری همه دکتر طورانی را پیشنهاد میدادند به همین خاطر جذب کلاس هایشان شدم همینطور استعداد تحصیلی در ابتدا، و می گفتم این دو را حتماً باید شرکت کنم و بعد از اینکه این کلاس ها را رفتم و چون هدفم را تک رقمی گذاشته بودم تصمیم گرفتم همه کلاس ها رو شرکت کنم و چون تجربه کنکور هم نداشتم برایم چالش زیادی داشت.
کلاس آمار کاملاً کنکور را پوشش می داد و استاد حواسشون کاملاً به بچه های اقتصادی بود با اینکه بچه های مدیریت و اقتصاد در یک کلاس بودند ولی تمامی مطالب مورد نیاز برای رشته اقتصاد به ما گفته می-شد با اینکه خیلی تعداد کمی داشتیم و در کنکور 8 سؤال آمار داشتیم و من 7 تست را زدم و اون یک تست هم که نزدم استاد برای بچه های اقتصادی جداگانه کلاس گذاشته بودند که من شرکت نکردم وگرنه آمار 100 می زدم.

مدل درس خواندنت به چه صورت بود؟

من دانشجو ترم 3 بودم، پروپوزال داشتم و 9 واحد درسی مونده بود به همین دلیل بیشتر سرمایه گذاری ام را روی تابستان گذاشتم و درس ها را با کلاس جلو می رفتم و درس ها را خورد خورد جلو می رفتم و آمار را با جزوات جلو می رفتم.

چه پیشنهادی برای درس آمار داری؟

پیشنهاد میکنم که داوطلبین 100% در کلاس شرکت کنند. فضای کنکور کاملا متفاوت است با فضای دانشگاه و در این مسیر بهتر است با اساتیدی که تجربه زیادی دارند هم مسیر شوند و از نظرات و تجربیاتشان استفاده کنند چون مسیر کنکور چیزی نیست که بخواهید تنها طی کنید و قطعاً استفاده از تجربیات اساتید خیلی کمک خواهد کرد.

آیا در مسیر درس خواندنت برای کنکور ناامیدی سراغت آمد؟

انگیزه اول از همه پدر و مادرم بودند. بازخورد اساتید خیلی بهم انگیزه می داد. جاهایی هم ناامید می¬شدم ولی به خودم می¬گفتم من دارم تلاشم را می کنم و خداوند حتماً نتیجه تلاش هایم را خواهد داد و امسال نتیجه زحماتم را خواهم گرفت، اگر هم نتوانستم برای سال بعد تجربه خوبی به دست آوردم و به خودم روحیه می¬دادم.

مدل و سبک مطالعه ای که داشتی به چه صورت بود؟

10 تا 15 صفحه برای یک ساعت می خوندم. پیشنهادم برای برنامه ریزی داوطلبین این است که مانند من اول از همه حجم کتابها را مشخص کنند. برای آمار کتاب استاد طورانی کامل است و نیازی به چند منبع نیست؛ یک منبع را مشخص کنند و بعد از روی همون شروع کنند به خواندن و روی انتخاب منبع وقت بگذارند.

آیا انتظار کسب این رتبه را داشتی؟

اصلاً فکرش رو نمی¬کردم و واقعا خیلی خوشحال شدم. خستگی 6 سال تحصیلم از تنم در رفت.

چه توصیه ای برای داوطلبین امسال داری؟

حتماً از تابستون شروع کنن. حتماً آزمون آزمایشی رو شرکت کنند. برنامه ای داشته باشند که هر یا دو هفته هفته یک بار مجبور باشند خودشان را به یک سرفصل برسانند و بوسیله آزمون ها بازخور بگیرند که خوب پیشرفتهاند یا خیر. در رشته اقتصاد هیچ درسی را حذف نکنند چرا که در این رشته، 7 درس داریم، که یکی از این دروس، 25% کنکور را شامل می شد و کسانی که این درس را حذف کرده بودند شکست خوردند؛ به همین جهت هیچ درسی را حذف نکنند در رشته اقتصاد و از تابستان شروع کنند همینطور تمام درس¬ها را با هم پیش ببرند. اگر واقعاً از تابستان شروع کنند به مطالعه روزی 10 ساعت هم نیازی نخواهند داشت (آهسته و پیوسته بخوانند)