گفتگو با آقای فراز نبیی - رتبه 5 دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

چه عاملی باعث شد که تصمیم به خواندن دکتری بگیری؟

دکتری خواندن با همه ابعاد زندگی من رابطه داشت و من حتی موضوع پایان نامه و استاد راهنما و اینکه روی چه چیزی میخواهم کار کنم هم مشخص کرده بودم، همینطور علاقه به ادامه تحصیل داشتم و دوست داشتم در فضای آکادمیک باشم.

وقتی شروع کردی به خواندن برای دکتری چه نقاط قوت یا ضعفی در خودت میدیدی؟

من از 1 دی ماه شروع کردم به درس خواندن و از کارم استعفا دادم و تمام وقت شروع به مطالعه برای کنکور کردم. برای درس آمار نکته و تست استاد طورانی آمدم و از 13 تست به 13 تای آن درست پاسخ دادم که خیلی کمکم کرد و بی نظیر بود. چون صنایعی بودم پایه آمارم خوب بود، اسلام خیلی پایین زدم و تئوری خوب نزدم، دروس تخصصی ام خوب بود.

مدل و سبک مطالعه ای که داشتی به چه صورت بود؟

فقط در خانه درس می خواندم، از 30 آذر از کارم استعفا دادم و از 1 دی ماه شروع کردم به صورت جدی برای کنکور خواندن در خانه خودم برنامه ریختم ، مشکل اساسی در کنکور دکتری مشخص نبودن منبع برای دروس تخصصی است و چون سال اولی بود که این دروس در کنکور می آمد تقریبا از هر منبع یک مقداری خواندم و به طور کلی 2 ماه و 6 روز برای کنکور وقت گذاشتم.
تئوری را با جزوه خلاصه پیش میرفتم، آمار یک نگاه کلی کرده کرده بودم و برنامه ام نکته و تست دکتر طورانی بود. جی مت هم کلاس رفتم و برام مفید بود. اسلام 2000 تست زدم که اصلا از زمانی که برای اسلام گذاشتم راضی نبودم. 43% تخصصی زدم در حالی که رتبه 1، 46% زد که اختلاف ما شاید 2تا3 تست غلط بود و من دروس تخصصی را نقطه قوتم میدیدم.

انتظار کسب چنین رتبه ای را داشتی؟

قبل از کنکور بله، بعد از کنکور خیر. فکر می کردم کنکور را خیلی خراب کردم. چون سال اولی بود برای یکسری از دروس و ما سر جلسه کنکور بودجه بندی دروس تخصصی را متوجه شدیم. بیشترین تفاوت من را امسال در کنکور آمار مشخص کرد و هر 13 تست آمار را زدم.

چه عامل انگیزاننده ای برای مطالعه داشتی؟

من که برنامه ریزی این 2 ماه و 6 روز را از قبل داشتم چرا که برنامه زندگیم به صورتی بود که نمی توانستم قبل از آن شروع کنم. شغل من، علاقه ام به حوزه آکادمیک و درس خواندن و اینکه موضوعی که می خواهم کار کنم همگی مشخص بود و به من انگیزه میداد.
هدف من کامل از قبل مشخص بود. من سعی کردم به جای اینکه روزی 3 ساعت درس بخوانم و زودتر شروع کنم ، از 1 دی ماه به صورت متمرکز به مطالعه بپردازم.

چه توصیه ای برای داوطلبینی که تصمیم به شروع دارند داری؟

خیلی مهم است که زمان را چگونه برای مطالعه دروس اختصاص می دهند، روی دروس تخصصی خیلی بیشتر وقت بگذارند. نقاط قوت و نقاط ضعفشان را پیدا کنند. من روی اسلام خیلی انرژی گذاشتم چندین برابر دروس تخصصی ام و اسلام را نهایتا یک تست زدم. که می توانستم آن انرژی را روی تئوری بگذارم و نتیجه بهتری بگیرم من با انرژی کمتر روی آمار توانستم هر 13 تست کنکور را پاسخ بدهم. انگیزه و ایمان داشتن به خودشان خیلی کمک میکن ه به من هم خیلی ها میگفتند که در دو ماه نمی شود نتیجه خوبی گرفت ولی اگر بخواهید قطعا این اتفاق می افتد. 2 ماه خواندن 12ساعته مثل 9 ماه مطالعه ی 4 ساعته است. با این صورت فرسایشی هم نمی شود. اگر برای افراد مقدور است به جای یک زمان بلند مدت یک زمان فشرده 3 ماهه با روزی 9 ساعت وقت بگذارند. تفاوت ها در کنکور دکتری خیلی کم است و هر فردی که انرژی بگذارد قطعا نتیجه خواهد گرفت.