گفتگو با خانم محبوبه حاج کاظمی - رتبه 4 دکتری مدیریت دولتی

چه عاملی باعث شد که تصمیم به خواندن دکتری بگیری؟

من فضای دانشگاهی را خیلی دوست دارم؛ و با توجه به اینکه وارد بازار کار و صنعت شدم؛ پیوند دانشگاه و کار را بسیار اثربخش و تعیین کننده می بینم.
اگر در صنعت باشید و کار کنید ولی از نظر علمی ضعف داشته باشید هیچوقت پیشرو نخواهید بود.
من علاقه مند پیوند این دو بودم به همین خاطر تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم تا از نظر زمینه دانشی بتوانم خودم را تقویت کنم؛ بعلاوه اینکه فضای دانشگاه همیشه برای من جذاب بوده و من همیشه به این فضا و درس خواندن علاقه داشتم.

دلیل علاقه شما به رشته مدیریت و انتخاب این رشته چه بود؟

من لیسانس کامپیوتر و ارشد را در رشته mba گرایش منابع انسانی گرفتم و همواره ذهن تحلیلگری داشتم، از ابتدا به این دلیل رشته مدیریت را انتخاب نکردم چون حس میکردم به هدفی که در ذهنم بود نمیتوانستم برسم، به همین جهت مهندسی خواندم و در ادامه هم رشته ای که به مهندسی شبیه و نزدیک بود را انتخاب کنم و بعد از شفاف شدن مسیری کاری و تصمیم برای تحصیل در رشته منابع انسانی همچنین کار کردن در این زمینه تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته منابع انسانی گرفتم.

از چه زمانی شروع به مطالعه کردید؟

من دو سال پیش یک بار کنکور دادم و در آن زمان از آذر ماه روزانه دو ساعت برای مطالعه وقت میگذاشتم؛ و با وجود مشغله های زیادی که داشتم، در کنکور قبول شدم و در دانشگاه های خوبی هم دعوت به مصاحبه شدم؛ اما اردیبهشت ما نتوانستم مصاحبه ها را شرکت کنم. با تمام این وجود برای من خیلی مهم بود که در دانشگاه تهران درس بخوانم پس بنابرین تصمیم گرفتم دوباره به مطالعه برای کنکور بپردازم و دوباره هدف گذاری کردم؛ و فارغ از اینکه چه نتیجه ای کسب میکنم برای خودم این تلاش در جهت علاقه و هدفم ارزشمند بود.

زمانیکه شروع به مطالعه کردید در چه مواردی احساس قوت و در چه مواردی احساس ضعف میکردید؟

در سال اول مطالعه من با سال دوم متفاوت بود، چرا که درس ها تغییر کرد، در سال اول آمار آنچنان یادم نبود و در سال اول بیشتر آمار را خواندم و تست زیاد نزدم؛ روی درس زبان سرمایه گذاری نکردم و اعتقاد داشتم از پایه زبان خوبی برخوردارم؛ ولی در سر جلسه کنکور به دلیل استرس و محدودیت زمانی من زبان را صفر زدم، با وجود اینکه میتوانستم درصد خوبی از زبان کسب کنم، در نتیجه تصمیم گرفتم برای سال آینده حتما روی زبان سرمایه گذاری کنم، و در برنامه روزانه مطالعم بگذارم؛ تئوری مدیریت و مدیریت اسلام برای من مشکلی ایجاد نکردند. و درس تئوری را بسیار خوب زدم.
و در سال دوم در درس آمار به تست زنی بیشتر روی آوردم و پس از یکبار مطالعه فصل بیشتر وقتم را تست میزدم؛ و در نکته و تست استاد طورانی شرکت کردم و متوجه شدم که چقدر ساده تر مطالب را بیان میکنند، ممکنه شما خودتان برای یک فصل ۵ ساعت وقت بگذارید ولی سرکلاس استاد طورانی در ۲ ساعت به صورت کامل آن فصل برای شما حل میشود و در سر کلاس ایشان به صورت مفهومی همه چیز جا میفتاد و برای من بسیار مفید بود و من از ۱۳ سوال آمار به ۱۱تای آنها به درستی پاسخ دادم.

توصیه شما برای درس آمار چیست؟

به نظر من کسی که آمار اصلا بلد نیست در کلاس های استاد طورانی شرکت کند ولی اگر آمار را خیلی خوب بلد هستند نکته و تست را شرکت کنند، ولی برای من چون محدودیت زمان تاثیر گذار بود به نظرم با کلاس سریعتر مطالب جلو میرفت.

در این یکسال اخیر از چه زمانی به صورت جدی شروع به مطالعه کردید؟

از اواخر تابستان در کلاس های انلاین ثبت نام کردم به دلیل مشغله کاری که داشتم؛ روزی دو ساعت میخواندم تا سه هفته مانده به کنکور که مرخصی گرفتم و تمام مدت به مطالعه پرداختم که خیلی برایم مفید بود

توصیه مهمم این است که دوستان زبان و جی مت را هرروز در برنامه مطالعه داشته باشند و سایر دروس را به صورت چرخشی مطالعه کنند و زبان را بایستی خیلی تست زد؛ مطالعه به تنهایی کافی نیست.

اگر برگردید عقب چه مواردی را اصلاح می کنید؟

در سال دوم به نظرم درست مسیر را پیش رفتم.
من در یک بازه ی زمانی سه تا چهار هفته تمامی کتاب ها اساتید و موسسات را بررسی کردم و برای انتخاب منابعم وقت گذاشتم که بفهمم مسیر درست چیست و برای خودم هدف گذاری کردم.

من بالای تمامی برگه های برنامه ریزی ام نوشته بودم رتبه ۵ دکتری که خیلی شبیه به هدفم شد! و با پشتکار بسیار در جهت هدفم تلاش میک ردم، در مصاحبه های دکتری نیز خیلی بررسی کردم و خیلی تلاش کردم و خودم را آماده کردم.

توصیه برای داوطلبینی که میخواهند برای دکتری در رشته مدیریت دولتی شروع به مطالعه کنند چیست؟

چشم انداز را بایستی از ابتدا برای خودتان مشخص کنید.
بعد از آن بایستی طرح و برنامه خودتان را تنظیم کنید (چند ساعت میتوانم وقت بگذارم؟ چه منابعی را میخواهم مطالعه کنم؟ چه کلاس هایی شرکت خواهم کرد؟)
برنامه هفتگی خودتان را دربیاوردید.
نقاط قوت و ضعف خودتان را بشناسید.
حتما آزمون های آزمایشی را شرکت کنید چرا که کمک میکند تا منظم درس بخوانید.
درس هایی ک ضعف دارید حتما کلاس شرکت کنید.
و پشتکار و تلاش داشته باشید و هوشمندانه درس بخوانید.

فکر می کردید این رتبه را بیاورید؟

من با هدف گذاری که برای رتبه ۵ کرده بودم تمام تلاشم را برای این هدف میگذاشتم و به نظرات اطرافیان که بعضا ناامید کننده بود توجهی نمیکردم و برای هدفم همواره تلاش میکردم.
وقتی کارنامه ام را دیدم و بسیار نزدیک به هدفم بود بسیار خوشحال شدم.