گفتگو با خانم فاطمه پورساعدی - رتبه 23 کارشناسی ارشد حسابداری

چه عاملی باعث شد که تصمیم بگیری برای ادامه تحصیل؟

من میخواستم سر کار بروم و یکی از دوستانم که سال گذشته کنکور داده بود و در دانشگاه خوارزمی قبول شده بود از من خواست تا همراهش برای ثبت نام بروم و وقتی جو و محیط دانشگاه را دید تصمیمم عوض شد که چرا من ادامه تحصیل ندم؟ با توجه به اینکه از ابتدا به حسابداری علاقه داشتم تصمیم گرفتم در رشته خودم به ادامه تحصیل بپردازم. وآن اتفاق جرقه اولیه را در ذهن من زد.

در زمانی که شروع کردی به مطالعه چه نقاط قوت یا ضعفی را در خودت میدیدی؟

نقطه قوتم درس صنعتی بود در ابتدا، و نزدیک کنکور نقطه قوتم را ریاضی و آمار می دانستم.

برای درس آمار چه کارهایی انجام دادی؟

جزوه آمارم را چندین بار خواندم هر بار هم که استاد طورانی در کانال آزمون می گذاشتن من میزدم. اوایل که از کلاس عقب افتاده بودم خودم را سعی میکردم که برسانم به کلاس و هر آزمون رو که میرسیدم میزدم و تست های کانال و جزوه کلاسی کاملا برایم کافی بود. آمار از 13 تست به 10 تا درست جواب دادم. به نظرم ریاضی آمار امسال نسبت به سالهای گذشته خیلی سخت بود و شرایط سرجلسه کنکور برای من خیلی عجیب بود و از آنجایی که وضعیت روحی خوبی هم نداشتم سرجلسه شرایط خوبی را تجربه نکردم.

مدل درس خواندنت به چه صورت بود؟

شهریور جسته و گریخته درس می خواندم و از مهر جدی شروع کردم و همه کلاسهایم را از پاییز شرکت کردم. حجم دروس را برای خودم تعیین میکردم، براساس آن درس میخواندم و برنامه ریزی خودم را داشتم و همینطور به برنامه ام پایبند بودم.

در مسیر درس خواندنت ناامید شدی؟ انگیزت برای ادامه مسیر چی بود؟

بله، وقتی باقی داوطلبین را میدیدم که تعدادشان زیاد است و خوب درس می خواندند کمی روحیه ام تضعیف میشد، ولی ادامه میدادم و درس میخواندم. انگیزه اصلی ام تصور آن لحظه ای بود که رتبه ها می آید و خانواده و پدرم خوشحال خواهند شد، بود و خانواده ام بیشترین انگیزه ام برای درس خواندنم بودند.

از چه زمانی شروع کردی به درس خواندن و چه توصیه ای به داوطلبین امسال داری؟

من خودم از مهر شروع کردم و خیلی از درس ها را یادم رفت، به نظرم بستگی به هر فرد دارد، به نظر من زمان معقول از مهر است.
دلیل موفقیت در کنکور را کتاب خواندن میدانم به نظرم باید اول یک داوطلب کتاب بخواند بعد سرکلاس حاضر شود و در تابستان خود داوطلب دروس را از روی کتاب مطالعه کند و یک پیش زمینه برای کلاس ها داشته باشه.

فکر میکردی این رتبه را بیاری؟

خیر، زمانیکه نتایج آمد من بیرون بودم و دیدم در کانال استاد طورانی اعلام شد که نتایج ها آمده و آنقدر استرس گرفتم که نتوانستم خودم رتبه ام را ببینم و وقتی رتبه ام را فهمیدم خیلی خوشحال شدم با توجه به اینکه من شرایط بدی داشتم و یک ماه نتوانستم درس بخوانم و فشار روی من زیاد بود ولی خودم را جمع کردم و برای همین نتیجه خیلی مرا خوشحال کرد.

عامل موفقیتت را در چه چیزی می بینی؟

من اصلا خودم را نباختم و پشتکارم را عامل موفقیتم میدانم. همینطور دعای خیر پدر و مادرم هم خیلی کمکم کرد.

توصیه برای داوطلبینی که از الان میخواهند شروع کنند به درس خواندن چه چیزی است؟

من در ابتدا که شروع کردم به درس خواندن برای کنکور خیلی سرگردان بودم و فکر میکردم چون خلاصه نویسی نمیکنم شیوه ی مطالعه ام اشتباه است و بعدا متوجه این امر شدم که اصلا نباید نگران خلاصه نویسی باشم. داوطلبین نیز نباید اصلا دلواپس این باشند که خلاصه نویسی نمی کندد چون با شرکت در کلاس ها کاملا متوجه می شوند که کدام قسمت مطالب مهم تر است و همینطور بعد از تسلط کامل بر دروس متوجه قسمت های مهم درس ها خواهند شد به همین دلیل اصلا نگران خلاصه نویسی نباشند چراکه آنقدر مرور میکنند که ملکه ذهنشان میشود.