گفتگو با خانم الناز تقی زاده - رتبه 9 کارشناسی ارشد مدیریت مالی

چه عاملی باعث شد که تصمیم بگیری برای ادامه تحصیل؟

من از ابتدا خیلی دیر شروع کردم برای کنکور کارشناسی و سال 90 وارد دانشگاه شدم و در دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد در رشته حسابداری مشغول تحصیل شدم. و در ذهنم ابتدا ارشد حسابداری بود ولی بعد از تحقیقاتی که کردم تصمیم گرفتم ارشد رادر رشته مدیریت مالی ادامه بدهم، همینطور قبول شدن در دانشگاه خوب هم برایم مهم بود.
سال گذشته کنکور دادم و فقط یک ماه خوانده بودم و اقتصاد برایم سنگین بود که رها کردم و نخواندم و به صورت آزمایشی کنکور دادم تا اینکه یکی از دوستانم من را درکلاس کنکور ثبت نام کرد و من از طریق دوستم شروع کردم به خواندن برای کنکور.
برای کلاس ها هم فقط اسم استاد طورانی را از کتابشون شنیده بودم و شناخت مختصری داشتم

وقتی که شروع کردی برای خواندن نقاط قوت و ضعفت را در کدام دروس میدیدی؟

نقطه ضعف عمده من درس اقتصاد بود. آمار کامل کلاس آمدم ولی در طول مدتی که کلاس می آمدم نتوانستم بخوانم همراه با کلاس و این را هم می دانستم که در درس ریسک، به آمار خیلی نیاز خواهم داشت چون ریسک تماما آمار است، همه درس هایم را تا آخر آبان خودم خواندم و 4 درس تخصصیم را خودم از روی منابع اصلی خواندم. برای شخصیت من اساتید مثل استاد طورانی مناسب بودند که سختگیر بودند و منظم جلو میرفتند.

مدل درس خواندنت به چه صورت بود؟

من اصلا شخصیتی نیستم که بتوانم روزی 7-8 ساعت درس بخوانم و واقعا بعد از کنکور خسته شدم و در هفته آخر اصلا نتوانستم چیز جدیدی بخوانم و فقط جزواتم را مرور میکردم و واقعا خیلی خسته شده بودم و عامل انگیزاننده هم نداشتم.
من در مهر و آبان در حدود هفته ای 32 ساعت درس میخواندم، در آذر ماه کمتر شد و دی و بهمن به صفر رسید و نتوانستم درس بخوانم، اما 4درس اصلیم رو خوب خوانده بودم در اسفندماه یک هفته کامل روی آمار وقت گذاشتم و خیلی خوب خواندم و در اسفند ماه آمار و 4 درس تخصصیم را خوب خواندم و جمع کردم. از 21 اسفند به بعد روزانه 8 ساعت درس میخواندم و کل عید را به مطالعه پرداختم، روی درس اسلام و تئوری اصلا وقت نگذاشته بودم و فقط نکته و تست شرکت کرده بودم. در کنکور هم هر درصدی از ریاضی و آمار آوردم از درس آمار بود همینطور 4تا درس تخصصیم هم خیلی کمکم کرد و خوب زدم.
توانایی من در درس های تحلیلی و حل کردنی بالا بود و با دروس حفظی مشکل داشتم و به خاطر آینده شغلی خوب در رشته مالی سختیش را تحمل کردم.

عامل اصلی و انگیزاننده برای تو چه چیزی بود؟

می خواستم ثابت کنم که من میتوانم و خیلی هم سخت بود و همین انرژی منفی به من انگیزه میداد.

فکرش را میکردی این رتبه را بیاری؟

اصلا فکرش را نمی کردم و باورم نمی شد و واقعا خیلی خوشحال شدم.

توصیه برای بچه هایی که تصمیم به خواندن رشته مالی دارند چیست؟

در رشته مالی زبان و آمار خیلی تعیین کننده است برای ادامه تحصیل در رشته مالی کاملا به این دو درس متکی خواهید بود.
چون ریسک و بورس تماما آمار است اگر در آمار قوی نباشی اصلا شانسی در بازار و تحلیل نخواهید داشت و توصیه ام این است که حتما برای درس آمار کلاس بیایند چراکه به من خیلی کمک کرد. و من بعد از اینکه آمار خواندم در درس ریسک واقعا بهم کمک کرد چون ریسک تماما آمار است.