گفتگو با آقای ایمان میرزایی - رتبه 6 کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

چه عاملی باعث شد که تصمیم بگیری برای ادامه تحصیل؟

احساس نیاز در حوزه کاری میکردم به همین علت تصمیم به ادامه تحصیل در رشته مدیریت گرفتم، با توجه به اینکه رشته لیسانسم مهندسی شیمی بود برای مرتبط شدن تحصیل با کارم رشته ام را تغییر دادم.

مدل درس خواندنت به چه صورت بود و چقدر زمان گذاشتی برای درس خواندن؟

مدل درس خواندنم به این صورت بود که در طول روز مشخص میکردم که چه درسی بخوانم، مثلا اگر حوصله درس های حفظی را نداشتم ریاضی و آمار حل میکردم؛ ولی مثلا اگر میخواستم چند ساعت پیوسته درس بخوانم تئوری را انتخاب میکردم و مطالعه میکردم ولی یک برنامه ثابت که مثلا ۳ روز در هفته تئوری بخوانم نداشتم‌. و بین مطالعه دروس توازن برقرار میکردم و هیچکدام از درس هایم را پیش نیامد که یک هفته نخوانم یا بگذارم پاییز، همه دروس را از تابستان شروع کردم. البته من اسلام را از پاییز شروع کردم که بنظرم کافی است؛ چرا که اگر درس اسلام در کنکور سخت باشد هیچکس نمیتواند پاسخ دهد و اگر ساده باشد همه میتوانند پاسخ دهند برای همین لزومی ندارد از تابستان شروع شود.

انگیزه اصلیت برای درس خواندن چه بود؟

در ابتدا که شروع کردم میخواستم دانشگاه تهران قبول شوم ولی اصلا به رتبه شدن فکر نمیکردم؛ اما جلوتر که رفتم تصمیم گرفتم "بهترین" باشم و از شهریور برای تک رقمی شدن درس خواندم و همین عامل باعث انگیزه من بود.

آیا در مسیر مطالعه ات ناامید شدی؟

از قبولی ناامید نشدم، ولی از تک رقمی شدن نا امید شدم. من بعد از کنکور فکر نمی کردم تک رقم بشوم و نهایتا فکر میکردم رتبه ۵۰ تا ۱۰۰ می آورم؛ و علت اینکه هیچوقت از قبولی و گرفتن نتیجه خوب ناامید نشدم این بود که من در هیچ زمانی نبریدم و به صورت پیوسته درس خواندم؛ یعنی من به جز ۲ هفته ای که برای امتحانات دانشگاهم وقت گذاشتم در هیچ موقع دیگری از درس خواندن برای کنکور دست نکشیدم و میانگین ساعتی خوبی نیز داشتم و همه این عوامل به من حس خیلی خوبی میداد.

چه توصیه ای برای درس آمار داری؟ درس آمار را داوطلبین به چه صورت مطالعه کنند؟

من به دلیل اینکه زمان کلاس آمار با کلاس دیگرم تداخل داشت نتوانستم شرکت کنم و خودم شروع کردم به مطالعه و از منابع مختلفی خواندم تا اینکه کتاب ۹۰% آمار استاد طورانی را مطالعه کردم و ۳ فصل اولش را خوب خواندم و واقعا فوق العاده بود و سر جلسه کنکور هیچ سوالی از آمار برایم مشکل ایجاد نکرد و در ریاضی و آمار هر درصدی که کسب کردم از آمار بود و اگر بر میگشتم عقب کتاب اصلی استاد طورانی را می گرفتم. من در طول مدت درس خواندن چون اسلام و آمار را دیر شروع کرده بودم(آمار از دی ماه) خیلی استرس این دو درس را داشتم؛ همینطور کلاس استاد طورانی را ۱۰۰% توصیه میکنم من یک جلسه نکته و تست که رفتم برایم کافی بود تا ثابت شود که چه استاد توانایی هستند.

در زمانیکه به مطالعه کنکور شاغل یا دانشجو هم بودی؟

۴ ماه اول شاغل بودم (تا آبان ماه) بعد از آن شاغل نبودم و ۳۴ واحد داشتم و این ۳۴ واحد من را خیلی مشغول کرد و ۳ سری امتحان قبل کنکور در دانشگاه داشتم.

چه توصیه ای برای داوطلبینی که از الان میخواهند شروع کنند داری؟

به جز اسلام باقی دروس را از تابستان شروع کنند. شرکت در کلاس هم بستگی به پایه افراد داره و در دروسی که احساس نیاز میکنید در کلاس شرکت کنند.